Ogłoszono wyniki plebiscytu Nagrody Literackiej NAUTILUS.
Z wielką przyjemnością informujemy, że najlepszą powieścią fantastyczną 2012 roku została wybrana powieść Stefana Dardy „Czarny Wygon. Bisy”.
Statuetkę wręczono podczas gali Nagrody, która miała miejsce na Festiwalu Falkon w Lublinie.
W kategorii „Opowiadanie” zwyciężył tekst Macieja Lewandowskiego „Czarna Leliwa” opublikowany w czasopiśmie „Nowa Fantastyka” (wydanie specjalne 1/2012).
Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie ze Stefanem Dardą, które odbędzie się w Janowie Lubelskim 7-go listopada 2013 r. (czwartek) o godzinie 16.00 w Domu Nauczyciela (ul. Ogrodowa 16).
Spotkanie organizuje Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Janowie Lubelskim we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną im H. Łopacińskiego w Lublinie w ramach programu Instytutu Książki „TU CZYTAMY Dyskusyjne Kluby Książki”.
Ponadto zachęcamy do wzięcia udziału w 14. Festiwalu Fantastyki FALKON, który w dniach od 7 do 11-go listopada br. odbędzie się w Lublinie (miejsce: Targi Lublin, ul. Dworcowa 11).
Stefan Darda będzie jednym z gości Festiwalu. Oto harmonogram punktów programu, w których weźmie udział:
Sobota, 8 listopada:
Godz. 17 – Oficjalna premiera kalendarza „Czarny Wygon 2014”
Twórca grafik w kalendarzu (oraz wielu grafik okładkowych, w tym „Domu na wyrębach” i „Czarnego Wygonu”), Darek Kocurek wraz ze Stefanem Dardą opowiedzą o kulisach współpracy pomiędzy ilustratorem a pisarzem.
Godz. 18.00 – Dyżur autorski
Podpisywanie książek na specjalnie do tego wyznaczonym stoisku
Godz. 21.00 – Spotkanie autorskie
Niedziela, 9 listopada:
Godz. 21.00 – Panel dyskusyjny na temat „Inspiracje w pisaniu grozy” (wraz z popularnymi polskimi autorami horrorów – Dawidem Kainem i Kazimierzem Kyrczem Juniorem).
Poniedziałek, 11 listopada:
Godz. 14.00 – Prelekcja na temat „Najciekawsze straszydła z naszego podwórka.”
Więcej informacji:
Oficjalna strona Falkonu
Szczegółowy program Festiwalu
Z pewnością warto także obejrzeć także spektakularny zwiastun Falkonu, do którego link zamieszczamy poniżej:
Ukazał się kalendarz „Czarny Wygon 2014”. Jest to limitowane, niskonakładowe wydawnictwo inspirowane cyklem autorstwa Stefana Dardy.
Osoby posiadające subskrybcję strony www.stefandarda.pl mogą nabyć kalendarz po wysłaniu zgłoszenia na mailowy adres: [email protected]
Cena kalendarza wynosi 11,90 zł
Koszt przesyłki na terenie Polski (niezależnie od ilości zamawianych egzemplarzy) to 6,00 zł
Zamówienia można składać do 12-go listopada 2013 r.
Każdy egzemplarz kalendarza opatrzony jest autografami Dariusza Kocurka (autora grafik okładkowych cyklu „Czarny Wygon” i pozostałych grafik w kalendarzu) oraz Stefana Dardy.
Zachęcamy do zamówienia tego unikatowego wydawnictwa!
Serdecznie zapraszamy do Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej (ul. Słowackiego 17 A) na spotkanie autorskie ze Stefanem Dardą, które rozpocznie się w 24-go października br. (czwartek) o godz. 17.00.
Spotkanie organizowane jest w ramach programu Instytutu Książki „Tu czytamy! Dyskusyjne Kluby Książki”.
Z ogromnym smutkiem zawiadamiamy, że 16-go października br. w wieku 36 lat zmarł Mariusz Kargul.
Mariusz Kargul organizował i prowadził dziesiątki spotkań autorskich ze Stefanem Dardą.
Serdecznie zapraszamy na KFASON, czyli Krakowski Festiwal Amatorów Strachu, Obrzydzenia i Niepokoju, który odbędzie się 19 października w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie (budynek Małopolskiego Ogrodu Sztuki, wejście od ul. Szujskiego).
Wśród gości imprezy są m.in. Andrzej Pilipiuk, Dawid Kain, Kazimierz Kyrcz Jr., Jarosław Urbaniuk oraz Paweł Ciećwierz, a w programie – prócz prelekcji, spotkań autorskich i paneli dyskusyjnych – warsztaty pisania.
Uwaga – wstęp na wszystkie punkty programu jest bezpłatny!
Zapraszamy!
Miło nam poinformować, że we wrześniu bieżącego roku ukazał się ósmy numer czeskiego czasopisma "Howard", a w nim opowiadanie Stefana Dardy "Povyprávím ti temnou historku", znane w Polsce jako "Opowiem ci mroczną historię", a opublikowane wcześniej w antologii „13 ran” (Wydawnictwo Replika).
Tekst w czeskiej wersji został opatrzony interesującymi grafikami, tym bardziej więc zachęcamy do poczytania i pooglądania.
Serdecznie zapraszamy na Łódzki Festiwal Fantastyki KAPITULARZ, który odbędzie się w dniach 20-22 września (miejsce: XXXII Liceum Ogólnokształcącym im. Haliny Poświatowskiej w Łodzi, przy ul. Czajkowskiego 14).
Piątek, 20 września, godz. 19.30
- Panel dyskusyjny na temat: "Inspiracje w pisaniu grozy" (wraz z Michałem Gackiem, Dawidem Kainem i Kazimierzem Kyrczem)
Sobota, 21 września, godz. 15.30
- Prelekcja "Najciekawsze straszydła z naszego podwórka - wybór nieprzyzwoicie subiektywny"
Sobota, 21 września, godz. 16.30
- Spotkanie autorskie
Przydatne linki:
W sobotę (07 września) o godz. 13.00, w ramach Europejskiego Festiwalu Smaku w Lublinie będzie miało miejsce spotkanie autorskie Stefana Dardy, na które serdecznie zapraszamy.
Odbędzie się ono w znanej z kart powieści "Dom na wyrębach" restauracji "Old Pub" (ul. Grodzka 8, Stare Miasto).
Pełny, bogaty w wydarzenia program imprezy można otworzyć klikając w poniższe logo.
W dniach od 16 do 18-go sierpnia br. w Tomaszowie Lubelskim (Gimnazjum nr 1, ul. Kopernika 4) odbędzie się Konwent Miłośników Fantastyki KRESKON.
Zapraszamy do uczestnictwa w następujących punktach programu z udziałem Stefana Dardy:
Sobota, 17 sierpnia, godz. 11.00:
Prelekcja na temat „"Wiem co pisarz miał na myśli, nawet lepiej od niego samego" czyli "teorie spiskowe", które mogą się rodzić wśród czytelników i problemy, jakie mogą się w związku z tym pojawić
Sobota, 17 sierpnia, godz. 12.00:
Spotkanie autorskie
Przydatne linki:
Tabela programowa Kreskonu 2013
Zapraszamy na Festiwal Kultur Alternatywnych KRAKON 2013, który odbędzie się w Krakowie w dniach od 25 do 28-go lipca br. Impreza odbędzie się w budynkach Wydziału Odlewnictwa, EAIiIB AGH oraz w klubie Studio, które mieszczą się przy ul. Reymonta 23.
Jednym z gości Festiwalu będzie Stefan Darda, który weźmie udział w następujących punktach programu:
1. Spotkanie autorskie (czwartek, 25 lipca, godz. 18.00)
2. Panel dyskusyjny „Jak przestraszyć twórcę grozy?” (piątek, 26 lipca, godz. 14.00),
3. Panel dyskusyjny „Nagroda Zajdla i cały ten cyrk” (piątek, 26 lipca, godz. 18.00).
Przydatne linki:
Tabela programowa Krakonu 2013
Serdecznie zachęcamy do udziału!
Serdecznie zapraszamy do lektury opowiadania autorstwa Stefana Dardy zatytułowanego „Retrowizje”. Było ono opublikowane na początku 2010 roku w magazynie „Qfant”, jednak nie jest szerzej znane Czytelnikom.
Jest to kolejny tekst zapowiadający zbiór „Opowiem ci mroczną historię”.
Aby otworzyć tekst wystarczy kliknąć w poniższą grafikę – jej autorem jest Dariusz Kocurek.
Na Portalu Papierowe Myśli ukazała się recenzja „Bisów”. Najnowszą część cyklu „Czarny Wygon” zrecenzował Krzysztof Maciejewski – Redaktor Naczelny wyżej wspomnianego serwisu literackiego.
Aby przejść do recenzji wystarczy kliknąć w poniższą grafikę.
Miłej lektury!
Zapraszamy do lektury pierwszego tegorocznego numeru Kwartalnika Biłgorajskiego "Tanew", w którym ukazał się artykuł "W mrokach Roztocza Stefana Dardy". Autorem tej analizy jest Mariusz Polowy - doktorant w Instytucie Filologii Polskiej UMCS.
Aby wyświetlić czasopismo (w formacie pdf.) wystarczy kliknąć w poniższą grafikę. Wyżej wymieniony tekst znaleźć można na stronach 24 i 25.
W numerze, poza artykułem traktującym o powieściach Stefana Dardy, znaleźć można więcej bardzo interesujących tekstów, życzymy więc miłego obcowania z biłgorajskim periodykiem!
Z przyjemnością informujemy, że najnowsza powieść Stefana Dardy „Czarny Wygon. Bisy” zajęła pierwsze miejsce w plebiscycie czytelników magazynu „Grabarz Polski” na najlepszą polską książkę roku 2012.
Prócz tego, „Bisy” znalazły się także na podium po głosowaniu Redakcji „Grabarza” w tej samej kategorii, zajmując miejsce trzecie.
Dodatkowo – antologia „13 ran”, w której znaleźć można utwór Stefana Dardy „Opowiem ci mroczną historię”, w głosowaniu czytelników na najlepszą polską książkę 2012 roku również zajęła trzecie miejsce.
Podsumowania we wszystkich kategoriach, a także wiele więcej interesujących materiałów dla miłośników szeroko pojętej grozy znaleźć można w aktualnym numerze czasopisma po kliknięciu w poniższy link:
Życzymy miłej lektury!
Serdecznie zapraszamy na spotkanie ze Stefanem Dardą w ramach Nocy Bibliotek.
Piątek, 10 maja 2013 r., godz. 20.00, Biblioteka Publiczna Gminy Zamość z siedzibą w Mokrem.
Lubelskie Stowarzyszenie Fantastyki „Cytadela Syriusza" we współpracy z Ośrodkiem „Brama Grodzka – Teatr NN” serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie ze Stefanem Dardą w ramach cyklu spotkań autorskich „Seminaria z wyobraźni".
Miejsce: Lubelska Trasa Podziemna, ul Rynek 1 (Budynek Trybunału Koronnego)
Start: 26 kwietnia (piątek) godzina 18.00
Serdecznie zapraszamy!
Szczegółowy harmonogram spotkań:
Poniedziałek, 15.04.2013 r.:
Godz. 14.00
Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Roztoczańskiego Parku Narodowego w Zwierzyńcu
ul. Plażowa 2
Wtorek, 16.04.2013 r.:
Godz. 12.00
Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęcznej
Al. Staszica 9
Środa, 17.04.2013 r.:
Godz. 16.00
Gminna Biblioteka Publiczna w Jeziorzanach
ul. Rynek 28
Czwartek, 18.04.2013 r.:
Godz. 15.00
Gminna Biblioteka Publiczna w Tarnawatce
ul. Lubelska 62
Piątek, 19.04.2013 r.:
Godz. 17.00
Gminna Biblioteka Publiczna w Werbkowicach
ul. Piłsudskiego 2
Wtorek, 23.04.2013 r.:
Godz. 17.00
Salon EMPiK w Centrum Handlowym „Galeria Rzeszów” w Rzeszowie
Al. Piłsudskiego 44
Serdecznie zapraszamy!
* * *
Spotkania w Łęcznej i Jeziorzanach organizuje Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie w ramach programu Instytutu Książki „Tu czytamy! Dyskusyjne Kluby Książki”.
Niezwykle miło nam poinformować, że trzecia i przedostatnia część cyklu „Czarny Wygon” autorstwa Stefana Dardy została uznana przez głosujących Internautów najlepszą książką roku 2012!
„Bisy” zwyciężyły w plebiscycie organizowanym przez portal Horror Online – jeden z najpopularniejszych polskich serwisów poświęconych szeroko pojętej grozie.
Pełne wyniki i ich omówienie znaleźć można pod następującym linkiem:
Miło nam poinformować, że Stefan Darda będzie gościem Festiwalu Fantastyki PYRKON, który w dniach od 22 do 24 marca odbędzie się w Poznaniu.
To największa tego typu impreza w Polsce. Organizatorzy jak zwykle przygotowali wiele atrakcji, w tym spotkania z polskimi i zagranicznymi gośćmi, koncerty, wystawy sesje gier itp. Szczegóły programu znajdziecie Państwo po kliknięciu w poniższą grafikę.
Zaplanowano także trzy punkty programu z udziałem Stefana Dardy, na które zapraszamy w sobotę, 23-go marca:
Godz. 11.00,
Prelekcja na temat: Szatan kościelny a diabeł w wierzeniach ludowych - podobieństwa, różnice, metody jego utylizacji
Co wspólnego mają egzorcyzmy z odczynianiem uroków? Czy na pewno zawsze diabeł bywa zły, czy też może czasem warto mu zapalać ogarek? Krótka historia spojrzenia na problem z ciemnymi mocami i sposoby na ich unieszkodliwienie w lekkostrawnej pigułce.
Miejsce: Literacka 1 (budynek: 14, III p.)
Godz. 20.00 (wraz z Witoldem Vargasem):
Prelekcja na temat: Duchy z naszego podwórka
Jak daleko warto posunąć się we własnych poszukiwaniach artystycznych, by nie ograbić słowiańskich demonów z ich niepowtarzalnego charakteru? Czy w naszych straszydłach drzemie siła, która mogłaby zachwycić odbiorców w innych częściach świata i ewentualnie które z nich mogłyby okazać się lepsze od wszechobecnych wampirów i zombie?
Miejsce: Literacka 1 (budynek: 14, III p.)
Godz. 21.00 (wraz z Anną Kańtoch, Anną Głomb oraz Łukaszem Orbitowskim; prowadzenie: Klaudia "Foka" Heintze):
Panel dyskusyjny na temat: Lęki fantastyczne - rozmowa o tym, co nas przeraża
Duchy, upiory, umarli i nieumarli. Kosmici, mutant i szaleni naukowcy. Mordercy, psychopaci i mściwe eks-narzeczone. Apokalipsa, wojny bogów, pandemie, klęski żywiołowe i katastrofy ekologiczne. Lista rzeczy, którymi postraszyć może nas literatura i kino fantastyczne jest długa i barwna. O tym, czym straszą i co przeraża ich samych Klaudia Heintze porozmawia z Anną Kańtoch, Anną Głomb, Stefanem Dardą i Łukaszem Orbitowskim.
Miejsce: Aula 2 (budynek: 14, II p.)
Tematem przewodnim najnowszego internetowego Kwartalnika Science Fiction Creatio Fantastica są wampiry. Stefan Darda jest jednym z autorów, który wypowiada się na ten temat (zdradza między innymi, czy zamierza sięgnąć po postać wampira w którymś ze swoich utworów).
Zapraszamy do lektury wspomnianej rozmowy (po kliknięciu w poniższą grafikę okładkową) oraz do lektury całego najnowszego numeru, który (za darmo) można przeczytać klikając w link umieszczony pod grafiką.
Creatio Fantastica – najnowszy numer
Zapraszamy serdecznie do wysłuchania wywiadu ze Stefanem Dardą wyemitowanego na antenie Polskiego Radia Rzeszów.
Aby rozpocząć odtwarzanie wystarczy kliknąć w poniższą grafikę.
Życzymy miłego odbioru!
Co jakiś czas w sieci pojawiają się nowe opinie o „Bisach”, czyli najnowszej powieści Stefana Dardy (trzeciego i zarazem przedostatniego tomu cyklu „Czarny Wygon”).
Dziś prezentujemy kolejną porcję recenzji i zachęcamy do ich lektury (po kliknięciu w poszczególne grafiki lub linki).
Portale:
![]() |
![]() |
Blogi:
W 40. numerze „Grabarza Polskiego” – najpopularniejszego w Polsce magazynu internetowego w całości poświęconego grozie, opublikowany został obszerny wywiad ze Stefanem Dardą. W numerze tym znaleźć można również recenzję powieści „Czarny Wygon. Bisy”, a także wiele innych interesujących artykułów.
„Grabarz Polski” jest dostępny za darmo. Aby przeczytać najnowszy numer czasopisma, wystarczy kliknąć w poniższą grafikę okładkową.
Życzymy miłej lektury!
24-go stycznia 2013 r. w „Aktualnościach” – programie informacyjnym TVP Rzeszów, został nadany materiał, który traktuje między innymi o najbliższych planach wydawniczych Stefana Dardy.
Zapraszamy do jego obejrzenia (czas w trakcie trwania audycji – pomiędzy 17’54” a 19’46”).
Aby przejść do odtwarzania programu wystarczy kliknąć w poniższą grafikę.
Miło nam poinformować, że najnowsza powieść Stefana Dardy – „Czarny Wygon. Bisy” jest już dostępna w formie e-booka.
Nabyć ją można między innymi pod następującymi linkami do księgarni internetowych:
Życzymy przyjemnej lektury!
W grudniowo-styczniowym numerze czasopisma LAJF ukazał się obszerny wywiad ze Stefanem Dardą, do przeczytania którego serdecznie zachęcamy. Prócz wersji papierowej, w Internecie dostępna jest także bezpłatnie pełna wersja Magazynu. Aby ją otworzyć, wystarczy kliknąć w poniższą grafikę okładkową.
Życzymy miłej lektury!